Luonnonrauhaa Saimaan rannalla | KerimäkiHotelli Varpu

Hotelli Varpu sijaitsee Kerimäellä noin 25 km Savonlinnasta Saimaan ja kristallinkirkkaan Puruveden rannalla. Kerimäen kyläkeskusta ja sen palvelut ovat vain 2 km päässä hotelliltamme.

Hotellin 80 kahden hengen huonetta järvinäköalalla ja sviitti omalla saunalla tarjoavat viihtyisää majoitusta lähellä luontoa omassa rauhassa. Kaikki huoneet ovat savuttomia.

Hotellissa on A-oikeuksin varustettu ravintola, kaksi terassia järvinäköalalla, kahvio, pub, saunaosasto sekä kuntosali. Vuokrattavana myös savusauna.

Lomatekemistä seudulla

Hotelliltamme lähtee useiden kilometrien pituisia luontopolkuja, joitka talvella toimivat hiihtolatuina. Marja- ja sienimetsät tarjoavat antimiaan aivan hotellin ympäristössä. Hotellimme edessä on upea hiekkapohjainen uimaranta sekä beachvolley-kenttä. Meiltä löytyy myös venelaituri.

Meillä on myös tarjolla erilaisia aktiviteetteja vuodenaikojen mukaan, esimerkiksi frisbeegolfia, maastopyöräilyä (fatbike), melontaa ja SUP-lautailua.

Hytermän luonnonsuojelu- ja museosaaret kivimonumentteineen sijaitsevat muutaman kilometrin päässä. Maailman suurin puukirkko ja Kerimäen kylän palvelut kävely- tai pyöräilymatkan päässä.

Lapsiperheille kylältä löytyy hieno Liikuntapuisto, jossa on leikkikenttä lapsille sekä kuntoilulaitteita aikuisille.

Etäisyyksiä ja käyntikohteita

* Punkaharju 19 km
– ympäri vuoden: Lusto – Suomen Metsämuseo, Punkaharjun harjualue
– kesällä: Saimaan Taideluola Retretti, Taidekartano Johanna Oras, Aseman Taidelaituri, kotieläinpiha
* Savonlinna 25 km
– ympäri vuoden: Olavinlinna, Saimaan luonto- ja museosaaret, ostosmahdollisuudet
– kesällä: Savonlinnan tori, satama ja risteilyt
* Koloveden kansallispuisto 70 km
– melontaa tai patikointi Nahkiaissalon luontopolulla
* Linnansaaren kansallispuisto 45 km
– melonta, veneily, patikointi pääsaarella
* Parikkalan patsaspuisto 60 km
* Lekotin köysiratapuisto (kesä ja syksy) 30 km
* Kiteen eläinpuisto 55 km

Lämpimästi tervetuloa vieraaksemme!